تبلیغات
ExactSeek.com ExactSeek: Relevant Web Search ExactSeek: Relevant Web Search only for u - مقایسه مزدا 3 و هیوندای سوناتا
only for u
آنچه شما بخواهید
با کلیک روی ستاره یک امتیاز به این مطب بده

اگر چه قضاوت در مورد طراحی خارجی دو خودرو امری است سلیقه ای و نمیتوان برای آن معیار خاصی در نظر گرفت ولی در مقایسه ی بین دو خودرو معمولا یكی از دیگری زیباتر به نظر میرسد .

چهره ی مزدا 3 با داشتن چراغ های بادامی شكل كه در حقیقت نمونه ی تكامل یافته ی 323 میباشد دوست داشتنی و زیبا جلوه میكند . ضمن این كه جلوپنجره ی كوچك این خودرو با سایر ویژگی هایش دارای هماهنگی است . البته چون در این جا تیپ 3 این خودرو كه به پكیج اسپرت مجهز است شركت كرده از ظاهری به مراتب زیباتر از مدل های عادی بهره مند است .

 

 

در نمای عقب چراغ های طوسی رنگ بزرگ مزدا خیلی خوشایند و زیبا به نظر نمیرسد و عدم تغییر رنگ قاب آن در مدل های ( رنگ ) مختلف به زیبایی خودرو لطمه وارد كرده است .

البته در قسمت عقب هم نقاط قوتی همچون بال به همراه چراغ سوم ترمز دیده میشود كه به خودرو فرمی اسپرت تر بخشیده اند .

اما طراحی سوناتا كه شاید این روزها برای ما كمی عادی شده باشدچراغ های جلوی این خودرو علی رغم داشتن فرمی ساده با انحنای كم زیبا و البته خشن جلوه میكند . خشن بودن ویژگی است كه در چهره ی مزدا 3 دیده نمیشود ولی تركیب آن با چهره ی سوناتا ظاهری به مراتب جذاب تر به آن بخشیده است .

جلوپنجره ی سوناتا كه این روزها كم كم دارد به سمبلی در محصولات هیوندای تبدیل میشود زیبا و مناسب با ویژگی ها چهره ی خودرو شكل گرفته است .

طراحی چراغ های عقب سوناتا همانند برخی خودروهای ایتالیایی شبیه به چراغ های جلو میباشد . این سبك طراحی ظاهری به مراتب هماهنگ تر به خودرو بخشیده است .

طراحی چراغ های عقب سوناتا به مراتب زیباتر و البته هماهنگ تر از چراغ های مزدا 3 میباشد .

طول سوناتا 480 سانتیمتر میباشد در حالی كه طول مزدا 3 فقط 349 سانتیمتر است . البته در فاصله ی بین دو محور این اختلاف كمتر میشود به طوریكه این رقم در سوناتا 273 و در مزدا 3 264 سانتیمتر میباشد .

در داخل نیز فضای سوناتا بسیار جادار و راحت بوده و با فضای كوچكتر مزدا 3 قابل مقایسه نیست .

در این بخش باید سوناتا را به خاطر طرحی هماهنگ تر و جذاب تر یك سر و گردن از مزدا 3 بالاتر دانست .

طراحی داخلی :

در این بخش مزدا 3 با دستی پر آمده و قصد انتقام گیری از سوناتا را دارد !

داخل مزدا 3 از هماهنگی و زیبایی فوق العاده ای سود میبرد .  دریچه های كولر  مستطیل شكل این خودرو نه تنها زیبا هستند بلكه در جای مناسبی قرار گرفته اند .

نظم و ترتیب به همراه زیبایی در طراحی سایر ادوات داشبورد بیشتر به چشم میخورد .  ترتیب قرارگیری كنترل ها و ادوات داشبورد به صورتی كه در زیر یكدیگر جای گرفته اند زیبا و چشم نواز است . كنترل ها از كیفیت مناسبی برخوردار بوده و از نظر ظاهر نیز در حد قابل قبولی قرار دارند .

نحوه ی نورپردازی كابین مزدا 3 در شب بسیار زیباست . نور نارنجی رنگی كه كنترل ها و نشان دهنده های اسپرت این خودرو را روشن میكند در كنار پوشش استیل نقره ای رنگ نمای فوق العاده زیبایی را به وجود می آورد كه به جراءت میتوان گفت در كمتر خودرویی دیده میشود .

پوشش چرم در نظر گرفته شده برای صندلی ها هم به زیبایی و راحتی درون كابین كمك شایانی مینماید .

طراحی داخل سوناتا خیلی جالب صورت نگرفته و به جز پوشش چوبی كه در زیر دریچه ی كولر و قسمت بالایی فرمان دیده میشود نقطه ی قوت خاصی در آن دیده نمیشود .

كنترل های خاكستری رنگی كه در قسمت بالای داشبورد جای گرفته اند به دلیل همرنگ بودن با زمینه ی خود اصلا جلب توجه نمیكنند .  ضمن این كه دریچه های كولر كه در جای نامناسب و پایین قرار گرفته اند اصلا زیبا نیستند و  خوب طراحی نشده اند .

البته در بخش پایین تر به نمای به مراتب زیباتری برمیخورید  چرا كه پوشش های چوبی و كنترل ها با كیفیت بهتر در آن قرار دارند .

اما در كل باید مزدا 3 را با قاطعیت برنده ی این بخش دانست .

تجهیزات و امكانات و قیمت :

شاید اگر تجهیزات و امكانات مناسب در این دو خودرو وجود نداشت كمتر كسی سراغ خرید این ها را میگرفت .

لیست تجهیزات هر دو خودرو غنی و پربار است . هیوندای سوناتا كه از تیپ 6 میباشد دارای تجهیزات زیر است :

گیربكس اتوماتیك 4 دنده - 6 ایربگ - ترمز ABS - چهار دیسك ترمز - سانروف - كولراتوماتیك با فیلتر - پوشش چرم صندلی ها و تودوزی - فرمان با قطعات چوبی - شیشه با قابلیت كنترل نور آفتاب - كروز كنترل - مسافت سنج كامپیوتری - سنسور هشدار دهنده عقب - سیستم ضد سرقت - تنظیم الكتریكی صندلی راننده - سیستم پخش CD -MP همراه 6 بلندگو - سیستم كنترل رادیو از روی فرمان - آینه های برقی به همراه گرمكن - چراغ مه شكن جلو و عقب و رینگ آلومینیومی .

قیمت سوناتا تیپ 6 با تجهیزات گفته شده كه توسط شركت آسان موتور ( نماینده ی رسمی هیوندای در ایران ) وارد میشود مبلغ 32600000 تومان میباشد كه به رقم فوق باید 800000 تومان هزینه ی بیمه و پلاك را نیز اضافه كرد كه در كل رقمی بالغ بر 33400000 تومان میگردد .

اما در بخش تجهیزات مزدا 3 نیز از لیست نسبتا بلندبالایی بهره مند است كه به آن اشاره میكنم :

 ایربگ - جعبه دنده4 سرعته اتوماتیك با قابلیت تعویض دنده ها به صورت دستی ( تیپ ترونیك ) - 4 دیسك ترمز - سیستم ABS - فرمان با قابلیت تنظیم در ارتفاع و عمق - سیستم تهویه مطبوع خودكار - آینه های برقی و گرم شونده - پروژكتورهای جلو و عقب - صندلی راننده با قابلیت تنظیم ارتفاع - ریموت كنترل درها - كنترل پخش صورت بر روی فرمان - سیستم قفل دوبله درها - چراغ های جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع - پخش سی دی و ام پی 3 - رینگ های آلیاژی 16 اینچ - سانروف - گرم كن صندلی های جلو - سی دی چنجر 6 تایی - برف پاك كن با حسگر بارش باران - چراغ های جلو با قابلیت روشن و خاموش شدن خودكار و روكش چرم صندلی ها - پوشش چرم دسته دنده و فرمان .

قیمت ثبت نام مزدا 3 تیپ 3 ( تحویل دو ماهه ) برابر 29800000 تومان میباشد البته این خودرو در بازار آزاد در رنج قیمت 33 و 34 ملیون نیز معامله میگردد  .

اگر چه قضاوت در این مورد كمی سخت و دشوار است ولی باید گفت كه تجهیزات اضافه هیوندای نسبت به مزدا مانند : كروز كنترل - كنترل برقی صندلی راننده - مسافت سنج كامپیوتری و  سنسور هشدار دهنده ی عقب در مقابل تجهیزات اضافه تر مزدا نظیر : گرم كن صندلی راننده - خاموش و روشن شدن چراغ ها به طور خودكار و  برف پاك كن با حسگر باران مهم تر میباشد ضمن این كه تحویل سوناتا ظرف یك یا دو روز میباشد ولی برای تحویل گرفتن مزدا باید حداقل 2 ماه صبر كرد .

در این بخش باید سوناتا را با اختلاف اندك اول دانست .

موتور و گیربكس :

هر دو خودرو از یك موتور چهارسیلندر خطی استفاده میكنند ولی با این تفاوت كه موتور سوناتا 4/2 لیتر حجم دارد ولی موتور مزدا 2 لیتری است .

قدرت موتور سوناتا به دلیل حجم بیشتر برابر 161 اسب بخار میباشد . میزان گشتاور این موتور نیز برابر 226 نیوتون متر  میباشد كه در دور موتور 4250 بدست می آید .

موتور مزدا 3 كه از سیستم زمان بندی هوشمند سوپاپ نیز استفاده میكند 148 اسب بخار نیرو تولید میكند . میزان گشتاور این موتور نیز برابر 187 نیوتون متر میباشد كه در دور موتور 4000 بدست می آید .

اما نكته ای كه در مزدا به چشم میخورد بدست آمدن حداكثر قدرت در دور موتور بالای 6500 میباشد كه از قضا خط قرمز موتور نیز از همین دور شروع میشود !! یعنی شما برای بدست آوردن حداكثر قدرت موتور مزدا باید دور موتور را تا ابتدای خط قرمز بالا ببرید كه این امر موجب مصرف بالای سوخت و استهلاك بیشتر موتور میگردد . البته این امر در رانندگی های اسپرت خوب است ولی برای ویژگی های خانوادگی مناسب نیست .

این روزها با سهمیه بندی بنزین میزان مصرف سوخت خودروها در ایران نیز بسیار حیاتی گشته به همین دلیل به میزان مصرف سوخت دو خودرو نیز اشاره ای میكنم :

مصرف سوخت سوناتا در شهر برابر 18/11 لیتر در صد كیلومتر میباشد .

مصرف سوخت این خودرو در جاده نیز برابر 57/7 لیتر در صد كیلومتر میباشد .

مصرف سوخت مزدا 3 در شهر برابر 38/8 لیتر در صد كیلومتر میباشد .

مصرف سوخت این خودرو در جاده برابر 71/6 لیتر در صد كیلومتر میباشد .

اگر چه مصرف سوخت مزدا 3 با توجه به حجم موتور كمترش از سوناتا كمتر است ولی قدرت این موتور و عدم ارایه ی حداكثر قدرت در دورهای پایین تر سبب میشود كه این خودرو در این بخش نیز به مقام دوم برسد .

پایان سخن :

پس از بررسی ویژگی های دو خودرو به این نتیجه میرسید كه مزدا 3 خودرویی با قابلیت های اسپرت و جمع وجور میباشد ولی در مقابل سوناتا خودرویی جادار و مناسب برای خانواده است .

با توجه به این تفاسیر انتخاب هر یك از این دو خودرو سلیقه ای است ولی به نظر ما انتخاب سوناتا معقول تر است به همین دلیل رتبه ی اول را در این آزمایش كسب میكند
طبقه بندی: متفرقه، 


نوشته شده در تاریخ جمعه 21 اسفند 1388 توسط کاظم


درباره وبلاگ
جستجو
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نویسندگان
موضوعات
نظر سنجی
پیوند ها
پیوندهای روزانه
آمار سایت
JavaScript Codes

Powered by WebGozar